Dokumenty wymagane do odprawy celnej

1

lip

Zanim towar dotrze do Polski należy przygotować wszystkie wymagane dokumenty, czy towar posiada wymagane certyfikaty powinieneś ustalić już podczas negocjacji i wyboru dostawcy.

Gdy towar zostanie nadany przez dostawcę, powinieneś otrzymać wszystkie dokumenty i wysłać je do agencji celnej w celu sprawdzenia czy wszystko jest w porządku, czy nie ma żadnych braków.

Dokumenty wymagane do odprawy celnej (dotyczy większości artykułów w tym elektroniki, :

1. Faktura handlowa

powinna zawierać:

 • nazwę i adres sprzedawcy, telefon, fax
 • nazwę i adres kupującego, telefon, fax
 • datę faktury
 • numer faktury
 • nazwę towaru, ewentualnie symbole artykułów
 • cenę jednostkową w określonej walucie
 • ilość
 • wartość ogółem
 • warunki dostawy wg INCOTERMS np. FOB Shenzhen, CIF Gdynia, DDU Warsaw
 • informację o pochodzeniu towaru (Country of Origin – China)

Jeśli którejkolwiek z powyższych informacji zabraknie zostaniesz poproszony o przesłanie poprawionej faktury, nawet w przypadku braku daty taka faktura nie zostanie zaakceptowana przez Urząd Celny.

2. Konosament czyli morski list przewozowy (w przypadku transportu morskiego)

Istnieją dwie możliwości albo dostawca musi ci wysłać 3 oryginały konosamentu kurierem, albo informuje firmę transportową, że towar zostanie zwolniony na podstawie telexu tzw. „Telex release” i wówczas przesyła ci konosament mailem ze stemplem „Telex release”. Jeśli nie dostarczysz konosamentu agencji celnej nie będzie mogła odebrać towaru od przewoźnika. Towar płynie morzem ok. 30 dni więc masz sporo czasu na załatwienie tej sprawy.

3. Packing list

Specyfikacja towarów z podaną wagą netto i brutto ładunku, ilością kartonów, numerami kartonów.

4. Certyfikat CE

W przypadku produktów elektronicznych podstawowym certyfikatem jest certyfikat zgodności CE, każdy produkt importowany na teren Unii Europejskiej powinien posiadać oznaczenie CE na produkcie lub opakowaniu a ty powinieneś uzyskać certyfikat CE od dostawcy.

5. Certyfikat (świadectwo) pochodzenia

Dla niektórych towarów jak np. ubrania, tekstylia wymagany jest certyfikat (świadectwo) pochodzenia – jest to dokument, który świadczy o pochodzeniu eksportowanego towaru czyli gdzie dany towar został wyprodukowany.

6. Inne certyfikaty i dokumenty

Opisane powyżej certyfikaty wystarczą dla większości produktów (np. elektronicznych, tekstylnych) ale w niektórych branżach wymagane są również inne certyfikaty oraz dokumenty (np. dla środków chemicznych, roślin, artykułów spożywczych) więc zawsze należy skontaktować się z Informacja Celną lub agencją celną i ustalić wymagane dokumenty i procedury.

7. Do 31.05.2010 w celu wprowadzenia do obrotu na terytorium Polski towarów odtwarzających format mp3 wymagana była licencja Sisvel.

Licencję Sisvel opisałem w tych wpisach:

Licencja Sisvel

Licencja Sisvel – patent nr PL167271 wygasł 1.06.2010

Wkleję tutaj informację umieszczoną w powyższym wpisie i radzę abyś się z nią dokładnie zapoznał.

Na wstępie chciałem podkreślić, że nie jestem prawnikiem i nie jest to porada prawna jedynie wiedza jaką posiadam na podstawie moich doświadczeń i uzyskanych porad prawnych. Osoby chcące bardziej poznać temat powinny zgłosić się do prawnika.

Sytuacja trochę się ostatnio pozmieniała – otóż Patent nr PL167271, chroniący technologię Audio MPEG na który powoływały się polskie służby celne wygasł 1.06.2010, co oznacza, że na terytorium Polski można wprowadzać do obrotu produkty odtwarzające format mp3 bez licencji.

Sytuacja nie jest jednak taka prosta i oczywista – nadal działają patenty w innych krajach, między innymi w Chinach, Niemczech – listę krajów znajdziesz na stronie Sisvel

Więc jeśli  kupujesz w Chinach produkty odtwarzające mp3 bez licencji Sisvel to naruszasz patent chiński, jeśli te towary zostaną przetransportowane bezpośrednio do Polski lub przeładowane w kraju w którym nie obowiązuje patent chroniący technologię Audio MPEG to nie powinieneś mieć problemów z dopuszczeniem do obrotu tych towarów w Polsce.

Jeśli jednak transportujesz towary transportem morskim i statek najpierw dopływa do portu niemieckiego i jest tam przeładowywany na statek do Gdyni to w tym momencie niemieckie służby celne mogą zatrzymać taki towar z prośbą o przedstawienie licencji Sisvel ponieważ przy pewnej interpretacji prawa niemieckiego można uznać, że towary importowane z kraju trzeciego (np. z Chin) mogą zostać zatrzymane podczas tranzytu przez inny kraj, pod zarzutem wchodzenia w zakres chronionego patentu

Jeśli dokonujesz tzw. odprawy fiskalnej w Niemczech (gdy towar jest odprawiany w Niemieckim Urzędzie Celnym) również możesz napotkać problemy.

Wiele linii lotniczych transportuje towary z Chin i Hong Kongu do Niemiec, tam towar jest przeładowywany i możesz mieć kłopoty.

Tak więc, z jednej strony można wprowadzać do obrotu te towary na teren Polski ale z drugiej naruszają one patenty zagraniczne.

W artykule tym nie namawiam do płacenia licencji czy też jej nie płacenia, opisuję jedynie moją wiedzę na temat sytuacji prawnej.

Podziel się:
 • Print
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Flaker
 • Twitter
 • Blogger.com
 • Google Bookmarks
 • Gadu-Gadu Live
 • Śledzik
 • Google Buzz
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii Odprawa celna i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 Responses to Dokumenty wymagane do odprawy celnej

 1. Pingback: Wymagania Urzędu Celnego podczas importu z Chin | Import z Chin

 2. Piotr Belcarz pisze:

  Witam
  czy istnieje jaki przepis, który nakazuje odsyłanie CAŁEJ przesyłki do nadawcy (Chiny) z tego tylko powodu że na jednym z towarów (osobna paczka) brakuje znaków CE? Ja uważam że – możemy odesłać , ale tylko tą paczkę i poprosić o oznakowanie, ale agencja celna twierdzi ze trzeba odesłać WSZYSTKO.
  Pozdrawiam
  Piotr

  • Według mnie nie istnieje taki przepis. Jeśli chodzi o odprawy celne w Polsce to nie spotkałem się z sytuacją aby nie można było złożyć wniosku o podział towaru i częściową odprawę towaru, który spełnia wszystkie wymogi a ten, który nie ma np. oznaczeń CE można odesłać albo można złożyć kolejny wniosek o możliwość oznaczenia towaru pod nadzorem Urzędu Celnego w Składzie Celnym (towar musi mieć niezbędne certyfikaty i spełniać wymogi, po prostu nie został oznaczony z powodu niedopatrzenia producenta).

 3. Ola pisze:

  Witam, chciałabym importować buty z Usa i z Anglii, dokumenty do odprawy chciałabym sama przygotować…, w przypadku importu z Anglii co muszę dostarczyć do urzędu celnego ? faktura, sad ? czy muszę mieć numer EORI ? czy coś jeszcze ?

  • Anglia to kraj Unii Europejskiej więc nie jest to import lecz wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, potrzebna jest faktura zakupu od dostawcy, musisz również posiadać NIP europejski (z literkami PL na początku), jeśli zakup jest na firmę posiadającą NIP europejski to taka faktura wystawiania jest z VATem wynoszącym 0%, VAT – w Polsce VAT 23% naliczany jest przy sprzedaży towaru. Cła nie ma, nr EORI jest potrzebny.

   Towar powinien mieć wymagane certyfikaty i oznaczenia. Importer, który wprowadził towar na rynek europejski powinien posiadać te certyfikaty i on odpowiada za to aby towar był bezpieczny i posiadał wymagane dokumenty, w Polsce nie powinno to już podlegać weryfikacji jednak warto to sprawdzić.

   Proszę pamiętać, że każde nabycie wewnątrzwspólnotowe pociąga obowiązek składania deklaracji VAT od obrotu unijnego (towary, usługi,transport – kupno, sprzedaż).

   Jeśli chodzi o USA to jest to import towaru, napisałem dwa wpisy na temat dokumentów wymaganych przy odprawie celnej:

   Wymagania Urzędu Celnego Podczas importu z Chin

   Dokumenty Wymagane do odprawy celnej

 4. Karolina pisze:

  Witam,

  Potrzebuję informacji czy waga z dokumentu Country of Origin musi być taka sama jak na dokumencie BL, żeby dokonać poprawnej odprawy?

 5. Tomek pisze:

  Mam założoną DG, świadczę usługi w elektroinstalacjach, ale mam w wpisie do ewidencji także handel.
  Chciałbym importować z Chin, na początek źródła światła głównie LED. Wszystko od początku do końca na legalu, bez kombinowania z cłem.
  Jestem już po wstępnych rozmowach z chińskimi przedstawicielami, pierwsza paczka to koszt ok 400 USD, wysłana kurierem UPS.
  Gdy już zapłacę, Chińczyk wyśle paczkę, UPS będzie ją miało w PL, co wtedy?
  Czytałem, że firmy kurierskie załatwiają wiele formalności z cłem, ja ich upoważniam, tłumaczę fakturę, jak to wygląda?
  Czy paczka z UPS trafia do Urzędu Celnego i wtedy tam załatwiam cło, VAT ?

  • Gdy paczka jest jeszcze w drodze albo gdy już przyleci do Polski skontaktuje się z tobą pracownik UPS z prośbą o dostarczenie wymaganych dokumentów (w tym również upoważnienia dla UPS), dostarczasz te dokumenty i UPS w twoim imieniu dokonuje zgłoszenia celnego „dopuszczenie towaru do obrotu” i Urząd Celny rozpoczyna procedurę.

   Czasem Urząd może dokonać inspekcji przesyłki i sprawdzić czy zgadza się ilość towaru, czy towar zgadza się z fakturą, czy nie ma znaków zastrzeżonych itp. i jeśli wszystko się zgadza to przekazuje agencji celnej UPS informacje na temat należności celnych za cło i ewentualnie VAT i albo UPS płaci te należności w twoim imieniu a tobie wystawia fakturę albo ty płacisz bezpośrednio do Urzędu Celnego.

   Następnie przesyłka jest dostarczana pod wskazany adres.