Występuje wiele możliwych form płatności zagranicznych:
Bankowy przelew zagraniczny
Najpopularniejszym, najłatwiejszym i bezpiecznym sposobem płatności jest bankowy przelew zagraniczny (Teletransfer, Bank Transfer – w skrócie TT). Termin dostarczenia środków do Chin wynosi przeważnie ok. 3-4 dni roboczych.
Najlepiej płacić na konto firmowe jednak dostawca może cię czasem prosić o płatność na konto prywatne właściciela lub menadżera – nigdy nie płać na konto prywatne jeśli nie znasz dobrze dostawcy, w szczególności nie powinieneś nigdy płacić na konto prywatne przy pierwszej dostawie próbek lub towaru, możesz to robić jeśli znasz dostawcę i współpracujesz z nim od jakiegoś czasu.
Western Union
W Polsce sieć Western Union liczy sobie 1370 placówek i opiera się głównie na oddziałach Banku Pekao, BZWBK, BPH, BPS. Pełną listę placówek Western Union w naszym kraju znajdziecie tutaj: lista placówek w Polsce.
Western Union ma jedną dużą korzyść: krótki czas realizacji – wpłata jest możliwa do odebrania przez odbiorcę w ciągu kilku minut, ale jest wg mnie drogi – np. za przelew 2000 USD zapłacisz 62,45 USD (stawki na maj 2010r.).
Przekaz pieniężny Western Union ma dużą wadę – jest to przekazywanie pieniędzy na zasadzie darowizny więc jeśli płacisz za towar i napotkasz problemy z dostawcą (trafisz na oszusta i nie otrzymasz towarów, otrzymasz towar słabej jakości, otrzymasz nie to co zamawiałeś) nie odzyskasz pieniędzy bo nie będziesz miał do tego podstaw.
Aby wysłać przekaz należy:
1. Zgłosić się do jednego z oddziałów oferujących usługi przekazu pieniężnego Western Union z ważnym dokumentem tożsamości.
3. Wybrać walutę wpłaty i walutę wypłaty przekazu za granicą,
4. Przekazać agentowi dyspozycję nadania przekazu i okazać dokument tożsamości,
5. Wpłacić kwotę przekazu i należną opłatę podaną przez agenta,
6. Odebrać potwierdzenie nadania przekazu zawierające numer kontrolny przekazu MTCN oraz informację o kwocie i walucie do wypłaty.
Przekaz będzie dostępny do wypłaty w dowolnej agencji Western Union na terytorium kraju przeznaczenia w ciągu kilku minut.
Aby odebrać przekaz odbiorca musi posiadać ważny dokument tożsamości i znać dane przekazu tj. spodziewaną kwotę, imię i nazwisko nadawcy oraz kraj z którego przekaz został nadany. Numer kontrolny przekazu MTCN zwykle nie jest konieczny do odbioru środków, ale warto go udostępnić odbiorcy, gdyż jego znajomość ułatwi i przyśpieszy proces wypłaty. W niektórych krajach podanie numeru MTCN jest obowiązkowe.
Wypłata przekazu następuje zazwyczaj w walucie kraju przeznaczenia. W wybranych krajach istnieje możliwość wypłaty przekazu w Dolarach Amerykańskich lub w Euro.
PayPal
Firma PayPal jest własnością amerykańskiego giganta aukcyjnego eBay, można ją wykorzystywać do dokonywania wszelkiego rodzaju płatności, także do transferowania pieniędzy za granicę.
Wysyłanie przelewów do znajomych z salda konta Paypal jest bezpłatne, więc jeśli znasz dostawcę lub współpracujesz z nim od dłuższego czasu i dokonujesz niedużych płatności ta forma jest bardzo wygodna.
Aby dokonać płatności obydwie strony transakcji muszą posiadać konta PayPal. Następnie musisz zasilić swoje konto PayPal za pomocą przelewu bankowego lub karty kredytowej i dokonać płatności odbiorcy.
Niewielka opłata może zostać pobrana w przypadku płatności zagranicznych.
Wysyłanie i odbieranie przelewów do krewnych i znajomych, finansowanych za pomocą karty kredytowej wiąże się z niewielką opłatą. Nadawca przelewu może zdecydować, kto uiści opłatę. Opłata może zostać uiszczona zarówno przez nadawcę, jak i odbiorcę przelewu.
Akredytywa (ang. Letter of Credit, L/C)
Akredytywa to najbezpieczniejsza metoda płatności jednak większość Chińskich eksporterów nie akceptuje tej metody, akceptują ją duzi, solidni eksporterzy.
Jest to forma rozliczeń krajowych i zagranicznych za pośrednictwem banku stosowana jako instrument zabezpieczający interesy stron kontraktu.
Mechanizm działania:
- Kupujący, zabezpiecza w banku określoną sumę, najczęściej poprzez dokonanie blokady albo złożenie gwarancji.
- Kupujący instruuje bank, pod jakimi warunkami i do jakiej kwoty sprzedający ma prawo korzystać z tych pieniędzy.
- Bank wystawia akredytywę (list kredytowy) zgodnie z instrukcjami.
- Sprzedający korzysta z płatności pod warunkiem przedstawienia bankowi dowodu, że wywiązuje się ze swych zobowiązań czyli np. z dostawy towaru o określonej jakości
Akredytywa dokumentowa (ang. documentary credit, D/C)
Akredytywę dokumentową wystawia bank zgodnie z instrukcjami kupującego. W akredytywie bank zobowiązuje się wypłacić określoną kwotę sprzedającemu pod warunkiem, że ten przedstawi i złoży w banku komplet dokumentów dowodzących, iż wywiązał się ze swych zobowiązań kontraktowych oraz innych dokumentów wymaganych przez kupującego. Dowodem jest zazwyczaj konosament albo list przewozowy podpisany przez odbiorcę potwierdzający, że towar został dostarczony na miejsce przeznaczenia, dowodem takim może być też np. protokół odbioru usługi.
Czy korzystał ktoś z http://westernunion.bzwbk.pl/ w przypadku wysyłki pieniędzy do Chin?
Korzystałem kiedyś z tej formy płatności płacąc za próbki towarów, nie było to BZWBK tylko Bank Spółdzielczy ale procedura jest wszędzie taka sama, generalnie szybko i sprawnie, jeśli wysyłasz pieniądze w dolarach to na miejscu możesz je od razu zakupić.