Importować samemu czy skorzystać z usług pośrednika

25

mar

Import z Chin pośrednictwo

Jeśli nigdy nie importowałeś z Chin warto rozważyć współpracę z firmami zajmującymi się tym profesjonalnie. Pośrednicy znają bardzo dobrze rynek chiński i jego specyfikę, działają na nim od wielu lat, mają kontakty na miejscu, mają swoich pracowników w Chinach.

Niestety działając jedynie przy klawiaturze komputerowej tysiące kilometrów od dostawcy, organizacja importu jest bardzo czasochłonna i niebezpieczna, prędzej czy później napotkasz problemy lub zostaniesz oszukany.

Chińskich dostawców trzeba cały czas kontrolować: czy towar został przygotowany w odpowiedniej ilości, czy nie ma usterek, czy jego jakość jest odpowiednia, czy kolory zgadzają się z zamówieniem, czy nie ma logo znanych marek, wymieniać można długo. Przy poszukiwaniu nowych dostawców i pierwszych transakcjach z danym producentem jesteś szczególnie narażony na niebezpieczeństwo natrafienia na oszusta i utraty pieniędzy.

Oczywiście usługi pośredników kosztują, ale dzięki dobrej znajomości rynku chińskiego i sprawdzonym dostawcom znajdą tańsze oferty, wynegocjują lepsze ceny niż ty (często ceny na miejscowych rynkach lub w fabrykach są niższe niż ceny u dostawców znalezionych w internecie).

Firmy trudniące się pośrednictwem importowym zatrudniają Chińczyków, którzy pracują na tamtym rynku a ceny dla Chińczyków są przeważnie niższe niż ceny dla Europejczyków – jeśli próbowałeś wyszukiwać produkty przez internet to pewnie zauważyłeś, że Chińczyk zanim poda ci cenę najpierw zapyta z jakiego kraju jesteś – zdaje sobie sprawę z różnic jakie występują w poszczególnych gospodarkach i dla krajów lepiej rozwiniętych stosuje wyższe ceny.

Dzięki skorzystaniu z usług firm pośredniczących w imporcie masz większe bezpieczeństwo transakcji, dobry partner najpierw zapłaci dostawcy zaliczkę i przy odbiorze towaru skontroluje ilość i jakość towaru i dopłaci pozostałą kwotę, a w przypadku słabej jakości lub niezgodności z zamówieniem odmówi odbioru towaru i zażąda towaru zgodnego z zamówieniem.

Tylko powyższa procedura umożliwia wyłapanie błędów, które wystąpiły przy produkcji towaru, niestety nie jest to rzadkością w przypadku chińskich dostawców, szczególnie jesteś na to narażony przy pierwszej transakcji z nowym, niesprawdzonym dostawcą.

Kolejna kwestia to kwestia zaufania – jeśli planujesz importować towar a nie znasz firmy, planujesz zakupić od nich po raz pierwszy to ryzykujesz, że możesz zostać oszukany i nigdy nie zobaczysz ani towaru ani pieniędzy.

Ponadto firmy, które zajmują się importem od wielu lat mają sprawdzone firmy transportowe, dzięki temu mają bardzo atrakcyjne stawki, ty jeśli nie znasz tego rynku prawdopodobnie nie dostaniesz takiej ceny a nawet możesz zostać zmanipulowany (np. dostaniesz niski koszt frachtu ale kosmiczne koszty dodatkowe).

Dzięki pośrednikowi ty możesz zająć się handlem, on zajmie się obsługą importu i wyszukiwaniem dostawców, dzięki takiemu połączeniu sił możesz zdziałać więcej niż osobno.

Podziel się:
 • Print
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Flaker
 • Twitter
 • Blogger.com
 • Google Bookmarks
 • Gadu-Gadu Live
 • Śledzik
 • Google Buzz
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wyszukiwanie towarów i dostawców, Zanim zaimportujesz i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.