Zanim dokonasz importu z Chin powinieneś ustalić stawkę cła oraz VAT na dany produkt, podatki te mają wpływ na finalną cenę zakupu.
Departament Polityki Celnej Ministerstwa Finansów RP udostępnia na swojej stronie:
System ISZTAR – Informacja Taryfowa
Jest to przeglądarka taryfowa, dzięki której możesz sprawdzić stawki celne towarów oraz inne dane związane z Taryfą Celną.
Przy pomocy przeglądarki można:
- przeglądać dane dotyczące nomenklatury towarowej (zbiór kodów towarów), stawek celnych i innych środków oraz informacji dodatkowych (w skład tej trzeciej kategorii wchodzą: Uwagi prawne, Noty wyjaśniające, Wiążąca Informacja Taryfowa oraz Listy towarów);
- wyszukiwać wyrażenia tekstowe;
- wyszukiwać obszary geograficzne (kraje oraz grupy krajów) poprzez ich kody;
- przeglądać informacje wstępne, zawierające dane tomu pierwszego Taryfy Celnej;
- przeglądać „Wiadomości dnia” zawierające ważne informacje na temat obrotu towarowego.
- przeglądać kontyngenty
Na Stronie głównej wyświetlona jest także data ostatniej aktualizacji danych. Wskazuje ona, z jakiej daty pochodzą najbardziej aktualne dane, które można wyświetlić i/lub wyszukać w przeglądarce.
Data ważności danych
Przeglądarka Taryfowa umożliwia wyszukanie danych zgodnych ze stanem prawnym na różne daty. Domyślnie jest to data bieżąca, w przypadku potrzeby wyszukania stanu prawnego na inną datę należy wpisać tę datę do pola Data ważności danych.
Przeglądanie Taryfy
Możemy wyszukiwać taryfę na kilka sposobów:
- Przeglądanie drzewa nomenklatury czyli zbioru kodów towarów
- Wyświetlanie stawek celnych i innych środków
- Wyświetlanie informacji dodatkowych
Przeglądanie drzewa nomenklatury
Drzewo nomenklatury czyli kody towarów, zbudowane jest jako hierarchicznie uporządkowane drzewo. Po kliknięciu przycisku Przeglądanie drzewa nomenklatury wyświetla się Drzewo nomenklatury, z listą sekcji. Z tej listy, klikając numer wybranej sekcji, można przejść do listy działów (kod dwucyfrowy), następnie odpowiednio do listy pozycji (kod czterocyfrowy), podpozycji (kod sześciocyfrowy), nomenklatury scalonej – CN (kod ośmiocyfrowy) oraz nomenklatury TARIC (kod dziesięciocyfrowy), która znajduje się na najniższym poziomie drzewa.
Jeśli na poziomie Przeglądanie Taryfy wybierzemy Kraj pochodzenia/przeznaczenia to będą się wyświetlały jedynie informacje dotyczące wybranego kraju.
Dla danego kodu nomenklatury możemy wyświetlić również informacje dodatkowe: Uwagi prawne, Noty wyjaśniające, Wiążącą Informację Taryfową, Listy towarów.
Do wszystkich sekcji dodane są dwa linki: Uwagi i Noty. Pierwszy link pozwala przejść do uwag prawnych do sekcji, natomiast drugi do not wyjaśniających do sekcji. Nie znaczy to, że z każdą sekcją powiązane są uwagi i noty; w rzeczywistości tylko niektóre sekcje mają aktualnie takie powiązania.
Niekiedy do kodu na danym poziomie dowiązany jest przypis, który jest linkiem, oraz Wiążąca Informacja Taryfowa. Kliknięcie na ikonę umożliwia otwarcie Wiążącej Informacji Taryfowej dla danego kodu.
A ty w jaki sposób wyszukujesz informacji na temat wysokości cła na dany towar ?
Czy korzystasz już z Isztara, jakie napotykasz problemy ?
Komentarze mile widziane
Źródło: System ISZTAR
Bardzo dobre informacje. Pytanie tylko co z towarami, które nie są ujęte u taryfie celnej (żadna z kategorii/pod-kategorii nie pasuje do towaru importowanego)
Do jakiejś kategorii musi pasować, w każdej grupie i podgrupie są też kategorie „Pozostałe”.
Jaki towar masz na myśli?