W handlu z Chinami stosuje się zasadę płatności 30/70 to znaczy najpierw płacisz 30% wartości zamówienia, dostawca rozpoczyna produkcję towaru i po jej zakończeniu wpłacasz pozostałe 70% wartości zamówienia.
Czasem jeśli zamówienia nie są zbyt duże dokonuje się od razu płatności 100% ale radzę tak robić tylko w przypadku znanych dostawców, takich z którymi już przeprowadzałeś jakąś transakcję. Oczywiście jeśli masz do zapłacenia np. 1000 USD to nie warto dzielić tego na dwie płatności, decyzję musisz podjąć w zależności do sytuacji.
Koszty przelewów zagranicznych są dość wysokie i różne w zależności od banku, więc jeśli importujesz towary i dość często dokonujesz płatności zagranicznych powinieneś wybrać odpowiedni bank, aby zminimalizować te koszty.
W przypadku przelewów do Chin zaangażowane są 3 banki: bank nadawcy, bank pośredniczący oraz bank odbiorcy, dokonując przelewu musisz określić kto płaci za przelew, są trzy możliwości:
– zlecający (tzw. Sender)
– odbiorca (tzw. Recipient)
– dzielone (tzw. Shared)
Przed dokonaniem płatności powinieneś ustalić z dostawcą formę przelewu chociaż koszty dzielone są standardem przy płatnościach zagranicznych, są to po prostu koszty banku odbiorcy więc ty nie powinieneś za nie płacić, powinien za nie zapłacić odbiorca płatności.
W praktyce odbiorca dostanie kwotę pomniejszoną o koszty jego banku i jeśli masz do czynienia z dużym i solidnym kontrahentem, który ma doświadczenie w handlu zagranicznym to nigdy nie zwróci ci uwagi na to, że otrzymał mniejszą kwotę płatności bo ma to już wkalkulowane w cenę towaru ale czasem możesz się natknąć na dostawcę, który oznajmi ci, że otrzymał kwotę niższą niż ustalona w fakturze proforma – będzie to oznaczać, że jest to mała firma, która nie ma doświadczenia w handlu zagranicznym.
Najpopularniejsze formy płatności opisane są w tym poście.
Pingback: Kontrola jakości produkowanych w Chinach towarów | Import z Chin