Różnica czasowa Polska – Chiny

28

mar

czas chiny

Jedną z barier, jaką należy pokonać przy współpracy z partnerami z Chin jest przesunięcie czasowe.

Chiny są największym krajem na świecie, w którym na całym terytorium obowiązuje jedna strefa czasowa, pomimo tego, że różnice w czasie słonecznym między wschodnimi i zachodnimi prowincjami wynoszą ponad 3 godziny.

Standardowy czas chiński (CST – China Standard Time) jest przesunięty w stosunku do czasu UTC (GMT) o +8 godzin. Co ciekawe w Chinach nie ma podziału na czas letni i zimowy, przesunięcie w stosunku do polskiego czasu letniego (CEST Central European Summer Time) wynosi +6 godzin a w stosunku do czasu zimowego +7 godzin.

W okresie czasu zimowego, podczas gdy ty przychodzisz do pracy na godzinę 9 rano w Chinach jest godzina 16, więc to już prawie koniec dnia pracy.

Jeśli masz do załatwienia kilka ważnych spraw np. uzyskanie akceptacji dyrektora fabryki odnośnie ceny, twój dostawca powinien skontaktować się z firmą transportową odnośnie dostawy towaru lub prosisz o podanie kosztów transportu do Polski to kontaktując się w godzinach 10-11 rano czasu polskiego bardzo często nie uzyskasz odpowiedzi, będziesz musiał czekać do następnego dnia. I znowu przyjdziesz na 9 rano, w Chinach będzie już 16, producent udzieli ci odpowiedzi, ale masz dodatkowe pytania i kolejny dzień pozostajesz bez informacji. Niestety z powodu różnicy czasowej takie rozmowy znacznie się przeciągają.

Zmiana czasu z zimowego na letni.

W dniu wczorajszym nastąpiła zmiana czasu z zimowego na letni (zmiana czasu co roku odbywa się w ostatnią niedzielę marca). Jest to okres, w którym importerom łatwiej się pracuje – podczas czasu letniego przesunięcie czasu chińskiego do polskiego wynosi +6 godzin, więc zyskujemy godzinę.

Aby usprawnić komunikację z chińskimi partnerami zaczynaj pracę wcześniej, myślę, że godzina 8 rano jest optymalną godziną – podczas czasu letniego w Chinach jest godzina 14, więc jest to środek dnia i możesz załatwić wiele spraw.

Jeśli masz jakiś ważny projekt, czas cię nagli i musisz szybko ustalić pewne sprawy proponuję albo poczekać np. do godziny 1:00 w nocy czasu polskiego w okresie zimowym (w Chinach jest wtedy godzina 8 rano) lub do godziny 2:00 czasu letniego i ustalić wszystkie wymagane sprawy. Po zakończeniu rozmowy, gdy położysz się spać i rozpoczniesz pracę następnego dnia koło godziny 10 rano, w Chinach będzie godzina 16-17 więc od razu uzyskach odpowiedzi na tematy omówione w nocy.

Kolejnym sposobem jest po prostu położyć się normalnie spać, nastawić budzik na godzinę 2-3 w nocy, wstać, włączyć komputer lub wykonać telefon, omówić pilne sprawy i położyć się ponownie. Wszystko zależy od indywidualnych przyzwyczajeń, dla jednej osoby nie jest problemem położyć się o 3 w nocy i wstać o 9 rano, dla kogoś innego druga opcja będzie bardziej odpowiednia.

Jakie jest twoje zdanie na ten temat?

Który sposób wydaje ci się bardziej odpowiedni?

Opowiedz o swoich doświadczeniach.

zdjęcie: Leoplus

Podziel się:
 • Print
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Flaker
 • Twitter
 • Blogger.com
 • Google Bookmarks
 • Gadu-Gadu Live
 • Śledzik
 • Google Buzz
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii Chiny ogólnie i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.