Jest to decyzja wydawana przez Izbę Celną, która ustala właściwy kod Taryfy celnej dla określonego towaru. Decyzje WIT są ważne 6 lat od daty wydania i są wiążące dla organów celnych odnośnie towarów importowanych po dniu wydania decyzji.
Jest to dobre rozwiązanie, szczególnie w przypadku nowości rynkowych, ponieważ agencje celne i Urzędy Celne mogą niepoprawnie klasyfikować dany towar – czasem zdarza się sytuacja, że agencja celna klasyfikuje towar, Urząd Celny akceptuje to i dopuszcza towar do obrotu a po 2 latach przychodzi informacja, że towar został źle sklasyfikowany i w związku z tym zostało naliczone zbyt niskie cło i trzeba dopłacić wartość cła + odsetki + VAT.
Agencja celna posiada upoważnienie do działania w twoim imieniu i oni nie ponoszą odpowiedzialności za złe sklasyfikowanie towaru tylko ty odpowiadasz za to jako importer. Więc jeśli przymierzasz się do importu jakiegoś towaru warto zgłosić się o wydanie decyzji WIT dla tego towaru, dzięki temu unikniesz nieporozumień a możesz nawet zyskać ponieważ może się zdarzyć, że np. agencje celne będą niepoprawnie klasyfikować towar a w decyzji WIT otrzymasz zapis, że należy stosować niższe cło.
WIT może stracić swoją ważność przed upływem sześcioletniego okresu, w tym m.in. z powodu:
- unieważnienia lub cofnięcia decyzji WIT,
- wydania rozporządzenia zmieniającego nomenklaturę celną,
- wydania rozporządzenia Komisji (WE), dotyczącego klasyfikacji niektórych towarów,
- ukazania się zmian do Not Wyjaśniających,
- wydania opinii dotyczącej klasyfikacji,
- na skutek orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich itp.
Wnioski o wydanie WIT składa się u Dyrektora Izby Celnej w Warszawie.
Wniosek oraz instrukcję jego wypełnienia znajdziesz na stronie warszawskiej Izby Celnej